(V, Ü) 3 väljakutset septembrikuuks

Kas teate seda ütlust: “Kõik on uus septembrikuus!”? Ma arvan, et millegi uue alustamise jaoks sobib iga kuu ja iga päev, aga siiski… Tänavu otsustasin, et teen kolm asja septembris teistmoodi. Esitan endale väljakutse pidada kinni reeglitest, mis pole mulle omased. Olen nendeks tegevusteks mõtetes valmistunud juba mitu nädalat ja nüüd on aeg need teoks teha. Annan ka teile teada, mis need punktid on ja edaspidi kindlasti kajastan, kuidas mul nendest kinnipidamine läheb:
1)  Ma ärkan kell 07:00 ja võtan aega Jumala jaoks. Väga kummaline väljakutse, eks? Koduse emana võin ju peesitada voodis täpselt nii kaua, kui lapsed magavad… Või võin olla teinekord kell seitse täielik laip, kuna olen hilja magama saanud, öö otsa imetanud ning tegelenud teise lapse õudusunenägudega jne. Miks ma siis peaksin tahtma kell seitse ärgata? Ja veel Jumala jaoks!? (Tean, et mitmed lugejad isegi ei usu, et selline “tüüp” olemas oleks ja teised võivad mõelda midagi stiilis, et ah-haa, ta paneb end käsu alla, mitte armastuse suhtesse vms) Olgu öeldud, et minu päevad on praegu nii segased, et neis pole midagi stabiilset. Mu kodu on ühel hetkel korras, teisel segamini, ühel hetkel tegelen oma asjadega, järgmisel olen lõputul (tita) toitmise lainel. Õhtuti voodisse minnes on palvetamine mingi unesegune mõttelõng, mis muutub päris sürriks kätte ja Piiblit lugedes poleks abiks ka tikud silmade vahel, sest mu aju ei jaga neist asjadest enam möhkugi. Aga ma ise pole sellega rahul. Ma tahan Teda rohkem tunda ja Tema Sõnasse rohkem kaevuda. Hetkel tundub minu jaoks parim lahendus teha seda hommikuti ja septembrikuu jooksul ma nii proovingi.
Kusjuures, Piibli lugesmist alustan ma algusest. On olemas igasuguseid strateegiaid, kuidas Jumala Sõna lugeda, kuid mina vajan hetkel nullist lähenemist. Ma võin põigata ka Uude Testamenti, psalmidesse jne, kuid minu põhiline mõte on kaevuda järjekorras kõigisse sündmustesse. Uus Testament on mul korduvalt läbi loetud ja tunnen ka suurt osa Vanast Testamendist, aga seal on samuti mõned raamatud, mida ma polegi pea kunagi avanud. Tegelikult on lausa nii, et ma olen korduvalt lugenud algusest peale Vana Testamenti kusagil kolmanda Moosese raamatu keskpaigani, siis on mul tüdimus peale tulnud ja lugeminine soikunud. Vahele on jäänud kuristik ja Estri raamatust alates tulevad jälle need teosed, mis mulle huvi on pakkunud ja läbi loetud. Seekord tahan ma jõuda kõigi nende järjestikuse läbimiseni ja seega kehtib selle väljakutse Piibliugemise eesmärk seni, kuni see saab täidetud. Kellajad ja see, millal ning kuidas ma Jumalale aega leian, võivad peale septembrit muutuda, aga Piibli algusest lõpuni lugemist ma jätkan. Ja teate – täna oli lugemise esimene päev ning ma sain sellise ilmutuse osaks, et oh-ho-hoo! Sellest räägin ehk õhtupoole lähemalt…
2) Ma loobun nisujahust valmistatud küpsetistest. See on üks asi, mida ma olen oma elus varemgi teinud, aga vaid ajutiselt. Tagamaad peituvad nisujahu ebatervislikkuses, minu kehvas enesetundes peale selle söömist ning osalt selleski, et mu õel on tsöliaakia*. Lasin endalegi teha vereanalüüsid, et välistada selle haiguse võimalus. Õnneks olid need korras. See, et õde gluteeni ei talu, polegi minu puhul pigem põhjuseks, vaid motivaatoriks. Kui ma näen, et tema suudab seda teha ning ta piirangud on sealjuures palju rangemad, saan ka mina hakkama!
Minu otsus hõlmab esialgu kõiki magusaid nisujahuküpsetisi ning samuti soolaseid pirukaid, stritsleid, pelmeene jms. Ma ei loobu täisterapastast, kastmetest ja leivatoodetest, kus nisujahu on väikeses koguses ning lihast, kus on vähesel määral nisujahulisandit.
Väljakutse kestvus: kuni jaanuar 2014. Võiksin ju öelda, et kuni oktoobrini, aga see aeg on liiga lühike. Võiksin öelda ka, et igaveseks, aga ma ei ole nii julge, et suure hurraaga enda kohta alatisi lubadusi annan. Ma kahtlustan, et uue aastani on täpselt selline paras aeg, et ilmselt ma pärast enam lihtsalt ei soovigi neid asju 😉
Te võite veel küsida, et aga mis saab sünnipäevadest ja jõuludest…? Kõik need tordid, piparkoogid jms… See saab lõbus olema, arvan ma! Muide: torte saab teha ka näiteks tatrajahust ja ühed jõulud ilma piparkookideta pole kindlasti maailmalõpp (kui ma mingil kummalisel põhjusel peaksin ikkagi tahtma tulevikus valget jahu tarbida…).
3) Ma hakkan tegema trenni. Tänasest päevast peale teen ma 6 päeva nädalas 30min trenni. Vahele jäävad pühapäevad, sest siis ma hingan ja olen niisama tore 🙂 Nali naljaks, kuid tegelikult on asi päris tõsine. Ma pole üldse spordiinimene ja mind ei huvita ükski trenn, mistõttu sattus see väljakutse siia listi ainult tänu Laurile. Selle täitmine tundub väljakutsetest kõige raskem, aga ma usun, et saan siiski hakkama.
Alustan väga kergetest üldistest harjutustest video alusel, mis mõeldud sünnitanud naistele. Sellist lahjat värki teen septembrikuu jooksul ning seejärel vaatan üle, kuidas erinevate lihaste treenimist jätkata ning kui tihti ja millise intensiivsusega trenne edaspidi teha.
Tuleb põnev aeg! Olge minuga kaasas ja jälgige siin blogis, kuidas see kõik õnnestub.
 —-
*  Lähemalt tsöliaakiast: http://www.tsoliaakia.ee/?id=10595

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s