Imetamispäevik. Sissejuhatus

Imetamissuhe on üks kaunemaid ja erilisemaid suhteid, mida elus kohata võime. Iga lapse ja iga ema vahel on see side kaunis omal kordumatult moel. Minul on võimalus seda juba neljandat korda kogeda ning selles areneda. Et aga lähemalt rääkida praegusest imetamisest, alustaksin ma ülevaadet sellest, millised on minu senised kogemused.

Esimese lapse sünni eel oli imetamine minu jaoks midagi võõristust tekitavat. Valdavalt olid beebid minu ümber üles kasvanud piimasegude peal. Kuigi ma tean, et mu ema imetas mu noorimat õde üle aasta, oli seegi kuidagi minust mööda läinud. Selle kõige foonil ma tõepoolest ei kujutanud ennast ette imetava emana. Kuna ma aga lugesin palju raseduse ja beebidega seonduvat, sain üha rohkem aru, et imetamine on miski, mis tasub vähemalt katsetamist. Ja nii ma siis proovima hakkasingi.

Ma kahtlustan, et kui oleksin ette teadnud kõiki neid probleme, mis kaasnevad imetamisega, nagu koostööst mittehuvituv laps, piimapais, valusad rinnanibud, mastiit jne., siis ma polekski julgenud proovima hakata. Olles aga juba alustanud, tulin kõigist neist asjadest läbi (tihti hambad ristis), kuni ühel hetkel märkasin, et need raskused sel teel on ikkagi väga pisikesed võrreldes kõige selle heaga, mis rinnaga toitmine annab. Mul ei olnud kunagi vaja kaasas kanda piimasegusid, ma ei pidanud mõtlema pudelite steriliseerimisele, ma ei pidanud imiku toidu eest midagi maksma – kõik oli siinsamas ja käepärast, kuhu iganes beebiga minna. Ja lisaks olin ma üles ehitanud ühe väärtuslikema suhte oma elus. Ma usun, et keegi, kes on imetanud oma beebit, ei saa vastu vaielda, et pisikesed silmad sind vaatamas, samal ajal vaikselt piima klõnksates, on midagi väga erilist. Ja kui nad veel käe sinu rinnale panevad või samal ajal sinu sõrmest haaravad… – oehhhh…

Tänaseks olen ma läbinud kolm sellist võrratut imetamissuhet. Kõik need on olnud erinevad:

* Esimene laps sai rinda 9,5 kuud. Esimestel kuudel sai ta korduvalt ka imikute piimasegu, kuna kahtlesin endas ning kuna üritasin beebi kõrvalt käia koolis ja last tuli korduvalt hoidjate hoolde jätta;

* Teine laps sai rinda 11,5 kuud. Piimasegu sai vaid korra sünnitusmajas;

* Kolmas laps sai rinda 10 kuud ja veel umbes nädala. Piimasegu sai tema sünnitusmajas umbes kolmel korral.

Kõigile lastele hakkasin lisatoitu pakkuma 6-kuuselt. Praegu on nad kõik tublid sööjad. Toiduallergiaid meil esinenud pole.

Kuigi seni pole ükski mu laps saanud täpselt aasta rinnapiima, on sel olnud erinevaid põhjuseid ja otseselt piimapuuduse taha see jäänud pole. Usun, et olen suutnud neile ikkagi anda küllaltki hea stardipositsiooni.

Imetamisega seob mind veel miski. Nimelt läbisin ma 2014. aastal UNICEF’i imetamise nõustajate baaskoolituse, mille viis läbi Sünni ja Imetamise Eesti Tugiühing (SIET). Kuigi ma pole peale seda imetamisnõustajana töötanud (mu elu on siiani hõivanud teised tegevused), pean ma väga kasulikuks kõike mis õppisin ja usun, et see ühing koos kõigi toredate nõustajatega teeb igati head ning tänuväärset tööd.

Nii palju siis minu arvamusest imetamise kohta, minu kokkupuudetest selle teemaga ning kogemustest. Nüüd aga olen jälle selle teekonna alguses. Meie neljas beebi Karl on sündinud ning temastki on saanud “tissitita”. Siinkohal tahaksingi alustada oma blogis uue sarjaga, kus räägin sellest, kuidas see protsess meil kujuneb. Võib-olla on sellest mõnele lugejale abi, aga ennekõike saab see ühel päeval olema mälestus ühest suhtest, mis kunagi ei kordu.

 

Kas teadsid et:

Maailma Terviseorganisatsioon (WHO) ja UNICEF soovitavad:

Imetamine peaks algama juba lapse esimesel elutunnil.

Kuuenda elukuuni peaks rinnapiim olema ainus toiduaine, mida laps saab (lisatoiduga alustatakse individuaalsetest vajadustest lähtuvalt 4-6 kuu vanuselt).

Rinnaga toitmine jätkub ka teisel eluaastal või kauemgi.

 

Võid lugeda ka: https://kailikirjutab.wordpress.com/projekt-mis-ootab/miks-otsustada-rinnaga-toitmise-kasuks-kp/

 

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s