Kuidas ma usuni jõudsin ehk “Vastused Teie küsimustele vol.5 “

Christian-Christmas-Desktop-Wallpaper-Cross

Küsimus number 5:

Kuidas/kuna jõudsid usu juurde? Kas vanemate algatusel või iseseisvalt?

Vastus: Nii palju, kui ma mäletan, on Jumal minu jaoks alati olemas olnud. Ma ei ole pärit usklikust perest ning seetõttu polnud nägemus Temast algselt päris kristlikele normidele vastav. Aga tean näiteks, et juba päris pisikese tüdrukuna palvetasin ma igal õhtul.
Ma võisin olla umbes 8-10 aastat vana, kui meie kodukülla ilmusid huvitavad inimesed. Osa olid täitsa eestlased, teised aga kõnelesid inglise keeles. Koos korraldasid nad põnevaid üritusi lastele ja minu vanemad lubasid meil õdedega neist osa saada (kuna nad rääkisid Jumalast, siis polnud kõik vanemad sama lahked). Võib öelda, et sealt maalt algas minu reaalne tee õppimaks, kes on Piibli Jumal, mida tegi Jeesus meie jaoks ning miks on oluline Püha Vaim.
Kuigi jäime õdedega (mingil määral vist oli meiega ka vend, kellel vanust vähem) nö. lastekiriku kaudu Viljandi Elu Sõnaga veel aastateks vähemal või rohkemal määral seotuks, polnud kirik või kristlus ei mu pere ega mu enda elus endiselt määraval kohal. Jumalasse ma uskusin, aga see oli kõik. 17-aastaselt oli mu argipäeva hoopis vallutanud kõik tavaline ilmalik värk, mis noori huvitab. Ma küll hiilisin valdavalt kõrvale alkoholi tarbimisest ega proovinud suitsu või narkootikume, kuid õhtud veetsime sõpradega tihti pubides või väikestes klubides (tollal oli vanusekontroll üsna lõdva) ja elu suurim mõte tundus olevat ideaalse kuti leidmine.
Siis, ühel eriti masendaval päeval, mil tundsin, et mu elu on täiega ummikusse jooksnud, tuli mu ema minu juurde ja rääkis, et pastor Enno (Viljandi Elu Sõna pastor, kes oli meile omamoodi peretuttavaks saanud) pakub mulle võimalust sõita Norra noortekonverentsile. Hind oli soodne ja seda on mu vanemad võimaluste piires alati soosinud, et saaksime maailma näha. Kuigi see ei tekitanud minus esimese hooga väga suurt hurraa`d (ma isegi ei osanud sealt midagi oodata), mõtlesin: “Miks ka mitte!”.
See “Miks ka mitte” sai ilmselt minu elu määravaimaks sammuks. Konverentsi igal päeval sain üha rohkem aru, et neil noortel seal on midagi, mida minul ei ole, aga mida ma tahaksin… Nende elu tundus rahulikum ja selles oli midagi ilusat. Just ilusat… Ja pühapäeval juhtus midagi ka minuga – tundsin enda sees murdumispunkti ja tajusin, kuidas Jumal mind kutsub. See on selline väga tugev spetsiifiline kogemus sügaval su sees, mis haarab kogu keha ja meele… Ja sel hetkel teadsin ma, et mitte miski ei ole enam kunagi endine!
Norrast tagasi sõites olin õnnelik selle üle, mille olin leidnud, kuid veel enam oli see raske hetk… Ma teadsin täpselt, et olen seesmiselt täiesti muutunud, aga lähen tagasi sellesse maailma, kus kõik muu on endine. Ma ei teadnud üldse, kuidas sellesse sobituda. Kuidas mu perekond ja sõbrad sellele reageerivad?

Minu vanemad olid mu otsusega kõige vähem rahul. Kuni me õdedega lihtsalt lastekirikus käisime või kogudusega väljasõite tegime, oli kõik korras, aga nüüd otsustas üks meist äkki usklikuks hakata ja seda hullust oli nende jaoks natukene liiast… Meil läks ikka üksjagu aega, et leida kompromissid. Ma arvan, et mu ema oleks tegelikult isegi rohkem valmis olnud selleks, et tulen ühel päeval koju ja ütlen, et olen rase kui selleks, et olen oma elu Jumalale andnud. Lahenduse tõi mu ilmalik vanaisa, kes ütles mu vanematele ühel päeval midagi umbes seesugust: “Kuulake Kailit! Olete te temaga rääkinud? Ta on peale seda usuasja palju täiskasvanulikumaks muutunud ja ta räägib väga tarka juttu! Kui ta on sellisena õnnelik, siis laske tal lihtsalt olla!”. Ajaga nii läkski, et vanemad aktsepteerisid ja lasid mul olla.
Sõpradega läks kergemalt. Need, kes olid tõelised sõbrad, jäid peale seda ikka sõpradeks. Aeg-ajalt leidus ka neid, kes viskasid nalja, kuid minu veendumus oli kindel ja sellised asjad mind ei kõigutanud.

Tänasel päeval võin öelda, et aastatega on minu usk Jumalasse ainult süvenenud. Ennekõike olen õppinud Tema kohta erinevate eluliste olukordade läbi. Olen käinud usuteel läbi imelisi aegu, aga pean mainima, et paraku kukkunud kord ka tõeliselt musta auku, kus tundsin, et Jumalat minu jaoks enam pole… Peale seda tean kindlalt, et sellist elu ma endale ei taha! Kuigi künkaid ja mättaid jagub mu teele endiselt, on teadmine Jumalast, Tema armust ja Jeesuse lunastustööst alati minuga kaasas.

Ehkki alustasin oma usuteed Elu Sõnas ja olen siiani tänulik väga tugevale vundamendile, mis sealt kaasa sain, on Jumal praeguseks juhtinud mind pigem traditsioonilisemate konfessioonide keskele. Minu mõte on olnud alati, et Jumal on üks ja mina usun Temasse, mitte konkreetsesse kirikusse. Aastaid olen olnud formaalne liige EELK Vastseliina Katariina koguduses, mis tuli mulle leerikooli ning abikaasa kaudu. Läinud on aga nii, et sinna ma peaaegu ei satugi… EELK’ga seob mind samuti haridustee, kuna olen huvitavaid teid pidi sattunud Usuteaduste Instituuti hingehoidu õppima. Südamega ning topeltkodakondsusega olen aga Otepääl ja sedakorda üldse baptistikirikus. Otepää Evangeelne Vabakogudus Palverändur on minu vaimulikuks koduks olnud juba mitmeid aastaid. Hiljuti valiti mind ka selle koguduse juhatusse ning ma väga loodan, et saan veel pikalt oma perega aidata sellel pisikesel kogudusel (suures kirikuhoones) elu ja rõõmu hoida ning üheskoos nendega Jumalat teenida.

 

One thought on “Kuidas ma usuni jõudsin ehk “Vastused Teie küsimustele vol.5 “

  1. Aitäh Sulle vastuse eest 🙂
    Ka üks minu paralleelklassis käinud poiss sattus teismelisena kirikusse ja on seal tänaseni. Väga tänuväärne on teada, et täna tegeleb ta palju noorsootööga. Sulle soovin ka palju jõudu ja edu 🙂

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s