Blogijate advendikalender: jõulufilmid

DSC_0103

Käesolev aasta on olnud minu jaoks blogirindel huvitav ja hariv. Ma ei saa öelda, et oleksin ise olnud mingi eriti usin ja agar kirjutada, aga natukene tublim ikka kui varemalt. Tõeliselt edasi olen aga liikunud avara blogimaastiku tundmaõppimises. Lasen silmaga aeg-ajalt üle tuntumate ja vähemtuntumate blogide (regulaarne lugeja pole ühelgi; ainult Lauri õe kinnist ajaveebi loen), vaatasin blogiauhindade jagamist, olen lugenud turundusnippe, osalen tänavu blogijate jõululoosis ja saavutasin muuhulgas oma lehe külastatavusrekordi. Nüüd avastasin enda jaoks veel ühe huvitava asja: advendikalender blogijatele. Mõte on väga lihtne: iga päev avaneb üks aken ühe teemaga ja kui teema vähegi südamelähedane, tuleb teksti toksima hakata. Kohustuslik pole iga päev osaleda ja näis, kui palju mina jõuan, aga proovida ikka tasub. Mis siis, et juba kolmas detsember ja kaks päeva maha magatud. Tänasest teemast paar sõna ikka öelda võin. Siit ta siis tuleb: mina ja jõulufilmid. 

Kõigepealt, kui me räägime minu hetkeseisust ja filmidest üldse, siis on see üks suur naerukoht. Ma vaatan filme üliharva. Telekanaleid on meil täpselt kaks ja need on loomulikult vabalevis. Vaatame neist ühte ja täpsem oleks öelda, et seda vaatavad lapsed. Õige, tegu on ETV2-e lasteprogrammiga! Võib juhtuda, et kui sealt peaks tulema mõni hea jõulu-teemaline multifilm, siis näen ehk selle minagi ära.

Muide: millised üldse on jõulufilmid? Kas animatsioonid lähevad ka arvesse? Kui lähevad, siis kas näiteks Frozen ka sinna alla kuulub? Aga Jänku-Jussi jõulumultikad? Sellisel juhul on mul suhe jõulufilmidega väga hea ja näen sellealaseid katkendeid aastaringselt üsna tihti.

Minnes natuke tõsisemaks, siis mul on lemmik jõulumultifilm täitsa olemas. Ennekõike meeldib mulle lugu, mille ainetel see on tehtud. Tegu on Charles Dickensi tuntud jutustusega “Christmas Carol” ja täpsemalt tolle loo 2001. aasta ekraniseeringuga. Usun, et selle klassikalise teose käsitlust jõulurõõmust ja inimhingest on raske teistel jõulujuttudel üle trumbata. Ja kuigi seda on ekraanile pandud väga erineval viisil, siis meil juhtub kodus olema eelmainitud versioon, kus – ei saa salata – on minu jaoks magusaks kirsiks tordil laul “What If” Kate Winsleti esituses.

Aga päris filmidest? Ma pole vist nii ammu televiisorit vaadanud (täpsemalt: jõulude ajal telerit vaadanud), et mulle ei meenugi hetkel ühtegi tõsist jõulufilmi, mida välja tuua.  Küll aga meenub mulle, et lapsepõlves armastasin jõuluvaheajal varahommikuti ärgata, kuuseküünalde säras teleka käima panna ja vaadata kõikvõimalikku jõuluprogrammi, mis sealt tuli. Mulle tundub, et siis pingutati selle pärast rohkem kui praegu… Kui veel mõned aastad tagasi sama tava üritasin korrata, siis päris raske oli leida vahvaid filme, mida vaadata või sisukaid jõulusaateid. Ma isegi ei mäleta, mis oli alternatiiviks, mida näidati, aga valdavalt polnud see minu maitsele.

Komöödiatesse suhtun ma enamasti kerge eelarvamusega. Siinkohal on jõulukomöödiad erand. Kui üldse televiisorit vaadata, siis minu arvates võiks igasse detsembrikuu õhtusse üks südamlik (jõulu)komöödia mahtuda. Tihtipeale on jõulukomöödiate pinnapealse kergemeelsuse taha varjatud väga oluline sõnum, aga kes sellele ei viitsi mõelda, sellele võiks need lihtsalt teraapilisena mõjuda. Detsember on pime aeg, aga ka lootusrikas ja helge oma erilise tähendusega, mistõttu killuke naeru igas jõulukuu päevas mõjuks inimestele tervendavalt. Kindlasti ei ole see minu jaoks aeg, kus vaadata õudukaid või karmi actionit (jätame “Visa hinge” ja “Üksinda kodus” sellest kategooriast välja, kuigi omamoodi kvalifitseeruvad mõlemad sinna). 

Saan aru, et tänavuaastane jõulufilmide maraton on juba alanud… “Üksinda kodus” ja ilmselt ka “Visa hing” juba möllavad ekraanil oma tuntud ja pähekulunud headuses (kas peaks “headuses” jutumärkidesse panema?)? Mõnel pisikesel hetkel isegi tunnen kerget kahjutunnet, et ise neid vaadata ei saa, aga usun, et küllap näen minagi sel aastal mõne jõulufilmi ja äkki on mul sel hetkel isegi meeles sellest ka teile teada anda…


Avafotol DVD’lt Christmas Carol: The Movie (2001)

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s