Blogijate advendikalender: jõulukuu eelarve

DSC_0041

Ma ei ole paar päeva advendikalendrist osa võtnud, kuna teemad polnud sobivad. Ühel päeval tuli soovitada jõulukinke, teisel rääkida jõulukaartidest. Kinkide osas on mul sel aastal pea täiesti tühi ja nii paljudega, kui on võimalik, olen kokku leppinud, et me neid ei tee. Kaartidega on mul aga juba aastaid nigel suhe. Poekaarte ma ostma ei kipu ja endal nokitsemiseks aega ei jätku. Nii ma ootasingi paremat teemat ja täna ta tuli – intrigeeriv “detsembrikuu eelarve”. 

Tunnistan ausalt, et teen eelarvet üle mitme aasta esimest korda. Ei, põhjus pole selles, et mind oleks tabanud ostuhullus, vaid ennekõike seetõttu, et kuu lõpus toimuv pidu vajab hoolikaid kalkulatsioone. Kuigi valdavalt ajame läbi tuttavatega (sealjuures tõotab tulla väga lahe õhtu), läheb killuke raha siia ja killuke sinna ning lõpuks teeb see kokku arvestatava lõpptulemuse.

Jõuluajal pulmade või muude tähtsate pidude pidamine on tegelikult omajagu rumalus. Kui ma avalikustasin, et tahan abielluda detsembris, olid inimesed väga üllatunud. Kes siis talvel abiellub? Aga minu jaoks tundus see jube romantiline – helge jõulumeeleolu, lumi ja niigi pidulik õhkkond kõikjal. Ainult et ma ei arvestanud sellega, et lumi ei pruugigi maha jõuda ja jõulumeeleolu tähendab seda, et inimestel on maru kiire peolt lahkumisega, kuna nad peavad ka järgmisel ja ülejärgmisel ja üleülejärgmisel päeval kuskil jõulupeol olema… Oh, ja muidugi veel asjaolu, et sel kuul on niikuinii aastas kõige suuremad väljaminekud…

Tegelikult olen juba mitu aastat märganud, et detsembrikuu eel ja selle käigus on mul kõige suurem majanduslik stress. Isegi, kui on olnud raha piisavalt, et kinke teha ja kõikjal ära käia, on see ikkagi kuidagi nuhtluseks kaelas… Kui eelarvele üldse ei mõtle, võid sattuda priiskamise võrku, kui aga kõiges soodsaimalt läbi ajada soovid, kulutad kohutavalt närve ja ajurakke, et parimad pakkumised leida. Sellepärast ma sel aastal väga kinke teha ei tahagi. Olen pigem mõelnud, et teeks ehk kingituse kellelegi, kes seda tõesti vajab… Kellelegi, kellelt seda vastu ei ootaks. Et asjast ei jääks lihtsalt nö raha vahetamise efekti. Teiseks olen mõelnud minna näiteks mõne armsa inimesega õhtusöögile, aga siinkohal tuleb hoolikalt läbi mõelda ajaressurss.

Nüüd te ilmselt loodate, et avaldan lõpuks ka meie aastapäevapeo eelarve? Laur on seda mult viimasel ajal korduvalt küsinud. Vastus on, et ma endiselt veel ei tea. Panen ilmselt täna nimekirja lõplikult lukku ja sealt pealt tuleb välja, kui palju me süüa vajame ning just toit saabki olema põhiosa eelarvest.

Soovin kõigile lugejatele, et ärge laske majanduslikul poolel end jõuluajal hingeliselt ära kurnata. Mõelge, kas see ikka on oluline? Kas maailm jääb seisma, kui ma kõiki neid asju ei osta ja kinke ei tee? Jah, ma tean, et seda on kergem öelda, kui teha, ent siiski… Rahu teile südamesse!

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s