Blogijate advendikalender: heategevus

DSC_0288

Tegelikult oli “heategevus” üheksanda detsembri teema, aga sel päeval ma kalendrit avama ei jõudnud. Ma siiski ei kurvasta. Alati on hea, kui päriselu on piisavalt põnev, et internetti väga ei jõuagi!

Heategevus on minu jaoks üks jõuluaja loomulik osa. Tegelikult olen seda meelt, et aitamine on miski, mida peaksime tegema aastaringselt. Kui näeme kuskil vajadust, siis võiksime oma ressurssidega appi minna. 

Tänasel päeval jõuab meieni tohutul hulgal abipalveid ja võimalusi heategevuseks ning annetusteks. Vahel tekib selle kõige keskel justkui peata oleku tunne. Aeg-ajalt leian mina end küsimast, et kuhu siis ikkagi on õige anda? Selge see, et igale poole ei jõua ja igal pool pole minu abist ka ühtmoodi kasu. Aja jooksul olen enda jaoks siiski mingid punktid paika pannud, millele toetun.

Esiteks annetan ma harva nendesse kohtadesse, kuhu enamike summad lähevad. On mõned kindlat tüüpi abipalved, mille puhul võid suure tõenäosusega juba ette aimata, et palutud summa tuleb täis ja ilmselt üsna kiiresti. Mulle isiklikult meeldib rohkem anda oma panus sellistesse abipalvetesse, kus tekib tunne, et see soov ei pruugi jõuda piisava hulga inimesteni või mis millegipärast pole paljusid kõnetanud. Samuti meeldib mulle toetada organisatsioone, kes teevad minu jaoks head tööd. Ja kui mul on võimalik, siis alati on parim teha head inimestele, kes on meie ümber ja mingil põhjusel hetkel kitsikuses. Kristlikus kontekstis võib vahel Jumal tugevalt südamesse panna, et me kedagi aitaksime. Mind on omal ajal niimoodi väga palju aidanud ja olen ka enda südame püüdnud selles osas avatud hoida.

Kas heategevusel on sobilik hind? Minu jaoks ei ole – ei miinimumi ega ka maksimumi. Olulisem on mõte, et Sa aitad ja teed seda oma võimaluste piires. Ka üksikud sendid, mida saad panna korjanduskastidesse, annavad tunde, et oled midagi kuskile panustanud ja seda tunnet vajame me teinekord isegi siis, kui ise oleme suures kitsikuses. Kui aga Su materiaalsed võimalused on tõesti kasinad, on veel kümneid variante, kuidas teisi inimesi aidata. Hoopis olulisem on tihti see, et me ei oska märgata abivajajaid enda ümber ning olles ise need, kellele abi oleks vaja, ei oska me tihti seda ka küsida või väljagi näidata.

Mulle väga meeldib näha, kuidas lastes on loomuomaselt sees soov aidata neid, kellel on neist raskem. Nii on meie Liise mitmel aastal oma sünnipäevaks saadud raha eest teinud Maxima inglipuult mõnele lapsele kingituse. Võib ju küsida, et kas sel juhul oli talle mõtet seda raha üldse kinkida, aga mina vastan kindlalt jaatavalt. Ma olen täiesti seda meelt, et teistele head tehes, kingime me kõik ühtlasi midagi endale! Seega: heategevus on üks võimalus jõuluajal (aga ka igas muus päevas) midagi oma hingele kinkida.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s