Miks otsustada rinnaga toitmise kasuks? (kp)

Rinnapiim on eriline ime, mille Jumal on andnud värskele emale ja beebile. Ajaga on inimene leidnud siiski variante, millega see välja vahetada või luua sellele tehislikke alternatiive. Tänapäeval valmistatavad rinnapiimaasendajad vastavad rangetele nõuetele ning on väärtusliku koostisega, kuid ei suuda ikkagi asendada emapiima. Alljärgnevate põhjuste lugemine peaks andma igale lapsevanemale selguse, miks tasub pingutada imetamise nimel ning inimese loodud võimalused jätta eriolukordade tarbeks.

1. Piibel räägib imetamisest. Kas teadsite, et Piiblis on mainitud imetamist erinevates vormingutes ja kontekstides korduvalt? Esimese näite leiame üsna Piibli algusest. 1Ms21:7 loeme järgmist: “Ja ta ütles: “Kes oleks võinud Aabrahamile kuulutada, et Saara imetab veel lapsi? Ometi tõin ma temale poja ilmale tema vanas eas!””. Teises Moosese raamatus on aga lugu pisikesest Moosesest, kellele vaarao tütar halastas ning kutsus ammeks juhuslikult tema enda ema. Imetamine oli neil ammustel aegadel kõige loomulikum viis lapse toitmiseks.

Uues Testamendis tuuakse vaimulikult vähemkasvanute osas võrdlus piimast toituvate väetite lastega, kes veel ei talu tahket rooga.*  Tõenäoliselt on ka selles kontekstis mõeldud ikkagi emapiima.Vaadates sedakorda vaimset võrdlust kõnelemas igapäevaelu kohta, saame taas kinnitust, et imetamine on olnud meile loomuomane ning õigeim beebide toitmise alustamise viis.

2. Teadlased ja oma ala spetsialistid soovitavad imetamist. Maailma Tervishoiu Organisatsioon (WHO) ning Eesti arstid ja ämmaemandad soovitavad kuuenda elukuuni pakkuda lapsele ainsa toiduna emapiima ning seejärel jätkata imetamist lapse teise sünnipäevani.

Tegelikult räägivad rinnapiima kasuks praktiliselt kõik uuringud**, miks muidu leiate isegi rinnapiimaasendajate pakenditelt ning reklaamvoldikutelt kohustuslikud imetamissoovitused?

Kasutegurid ema jaoks:

3. Imetamine on odav! Rinnaga toitmine on kõige mõistlikum viis säästa raha perioodil, mil väljaminekud on niigi suured. Piim, mida ema organism toodab, on sedavõrd täiusliku koostisega, et esimese poolaasta jooksul ei vaja terve ajaline laps ühtki lisakulu vedelike ega lisandite näol. Erandiks on D-vitamiin, mida tuleb manustada kõigile lastele.

4. Imetamine on ema jaoks kõige käepärasem toitmisviis. Kui pudelist toitmine nõuab spetsiifilisi ettevalmistusi, siis rinnaga toitmine vajab vaid ema ja lapse olemasolu. Imetada saab hõlpsalt ka väljaspool kodu – otsige selleks eraldi ruum või vaiksem koht ning kasutage privaatsuse loomiseks kas või suurt salli.

5. Imetamine on lihtne ja mugav. Rinnapiim ei vaja lisavahendeid ning on alati õige temperatuuriga ja värske.

6. Imetamine aitab kehal taastuda ning emakal kokku tõmbuda.

7. Imetamine aitab kaalust alla võtta. Rinnapiima tootmiseks kulutab organism igal ööpäeval üle 500 lisakalori.

8. Imetamine vähendab rinnavähki haigestumise riski.  “Teadlased on leidnud, et rinnaga toitmine alandab emal mõnede vähiga seotud hormoonide taset, vähendades nii haigestumise riski. Lisaks vabaneb naise organism imetamise lõpus kõikidest rinnas olevatest rakkudest, mille DNA võib olla kahjustatud. See omakorda vähendab rinnavähi väljakujunemise tõenäosust tulevikus.” ***

9. Imetamine pakub rasestumisvastast kaitset. Kui sünnitusest on möödas alla kuue kuu, naisel pole alanud veel menstruatsioonid ja ta toidab last ainult rinnaga, on imetamismeetodi efektiivsus 97-98%.  Silmas tasub pidada, et rasestumisvastane mõju on toimiv ainult siis, kui eelnevalt loetletud tingimused on täidetud. Kui kas või üks tingimustest muutub, siis rasestumisvastane mõju kaob.

10. Imetamisel tekkivat lähedast suhet peetakse tugevaimaks inimlikuks sidemeks. Paljud emad jäävad seda tunnet hiljemgi igatsema.

Kasutegurid lapsele:

11. Rinnapiimas on kõik vajalik õigetes kogustes. Emapiimas on sobival määral lapsele vajalikke valke, rasvu, vitamiine, ensüüme, hormoone jne. Võrdluseks võib tuua, et lehmapiim sisaldab vähem suhkrut (laktoosi) ning A-, C-, E- ja K-vitamiini, kuid rohkem soola ja valke. Mitmete erinevuste tõttu pole vastsündinutele lehmapiim sobivaks toiduks, rinnapiimaasendajad jäävad aga hätta kaitsekehade, hormoonide, elusrakkude jms. pakkumisel.

12. Emapiim hoolitseb lapse tervise eest, sisaldades antikehasid ja teisi kaitsvaid ained.Rinnalastel on vähem hingamisteede nakkusi ja kõrvahaigusi, gastroenteriiti, diabeeti, Crohni tõbe, autoimmuunsushaigusi, väiksem äkksurmade risk jne. Kaitsesüstimisel tekib rinnapiimabeebidel rohkem antikehasid.

13. Rinnapiim on “kujundatud” just teie lapsele. Iga naise piim on veidi erinev ning selle koostis muutub vastavalt lapse vajadustele.

14. Emapiim on kergesti seeditav. Enamasti ei põhjusta imetamine lapsele kõhulahtisust ega -kinnisust ning tekitab harvemini gaase ja kõhuvalusid kui kunstlik toit.

15. Rinnapiimale esineb harva allergiat. Imetaval emal tasub siiski olla ettevaaatlik tugevamat allergeenilist toimet omavate toitude osas, milleks võivad olla lehmapiim, tsitruselised, pähklid, šokolaad jms.

16. Rinnaga toitmine võib kaitsta last rasvumise eest.

17. Rinna imemine on kasulik lapse suuõõne arengule ning hambumuse kujunemisele.

18. Rinnapiimal võivad olla kaugemale ulatuvad mõjud. Mitmete uuringute tulemusel on leitud, et lastel, keda imetati, on suurem tõenäosus saavutada paremaid õpitulemusi. Rinnapiim sisaldab aineid, mis mõjuvad soodsalt aju arengule.

——

*  1Kr 3:2 “Ma jootsin teile piima ega andnud tahket rooga, sest seda te ei oleks veel talunud. Kuid ega te nüüdki veel talu,”

Hb 5:12 ” Teie, kes te selle aja peale peaksite olema õpetajad, vajate, et teile jälle õpetataks Jumala sõnade esmaseid algeid, te olete saanud nende väärseks, kes vajavad piima, mitte tahket toitu.”

Hb 5:13 “Igaüks, kes toitub piimast, on veel vilumata õiguse sõnas, sest ta on alles väeti laps.”

1Pt 2:2 “Nagu äsjasündinud lapsed igatsege vaimulikku selget piima, et te selle varal kasvaksite pääste poole,”

** Tänasel päeval, mil keskkond meie ümber on saastunud, leidub ka üha rohkem uuringuid, mis nendivad kurba tõsisasja, et rinnapiim pole jäänud mürkidest puutumata. Hetkel ei anna see siiski alust imetamissoovituste muutmiseks.

*** (https://www.arst.ee/et/Uudised-ja-artiklid/30558/lapse-imetamine-voib-vahendada-rinnavahiriski)

Kasutatud kirjandus: Kahjuks pole mul säilinud kogu kasutatud kirjanduse listi (eriti veebiaadresse) ja ma vabandan kõigi algallikate ees! Minu töös oli oma koht mitmetel internetilehekülgedel (nt paari asjaliku perearsti kodulehed) ning kindlasti järgmistel raamatutel:

 

* Sandra Steingraber (2009). Mina olen ookean: Lapseootel keskkonnateadlase päevik. Tartu: Petrone Print

* Reet Raukas, Oivi Uibo, Ain Raal (2006). Tervislik toit lapseootel naisele, imikule, väikelapsele. Kirjastus Valgus

One thought on “Miks otsustada rinnaga toitmise kasuks? (kp)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s