Minu lemmikraamat rasedus- ja imetamisteemadel

Mulle hirmsasti meeldib lugeda. Olen raamatute osas kõigesööja, armastusromaanidest populaarteaduslike teosteni välja (see on vaid üks üldine näide). Üle kõige aga armastan raamatuid, mis avavad lapsevanemaks olemise tagamaid: kuidas kujuneda emaks, kuidas kasvatada lapsi ja kuidas sealjuures ise ellu jääda (tegelikult ka, see on väga oluline punkt!). Aastatega on mu sellealane raamatukogu aina kasvanud ning tekkinud on mõned erilised lemmikud. Ühel neist, Sandra Steingraber’i teosel “Mina olen ookean: Lapseootel keskkonnateadlase päevik”, tahaksingi veidi pikemalt peatuda.

Kui minu vaimustus raamatust “Mina olen ookean” alguse sai, kadus neid poelettidelt nagu sooje saiu. Ilma naljata: arvan, et olen seda raamatut ostnud 5-7 eksemplari, mis pole just kuigi tavaline teguviis ühe isiku (isegi minusuguse friigi) poolt. Lõpuks ma juba katsusin vaadata, et millisest ketist ma jälle uue raamatu ostan või tellin, et kellelgi ei jääks muljet minu äärmiselt ühekülgsest lugemismaitsest. Tõe huvides saan siin ära mainida, et ma ise oman kõnealust raamatut vaid ühe eksemplari, ülejäänud läksid kingitusteks.

Mis selles raamatus nii erilist on? Teate, sellele polegi nii lihtne vastata, pean natukene ajusid ragistama… Ma arvan, et see on raamat, mis muudab maailma. Kui mitte üldises mõttes, siis vähemalt selle isiku maailma, kes seda loeb. Ja kas mitte nende väikeste mõjutuste kaudu ei muudeta maailma laiemaski mõttes? Tahaksin loota, et üksikisikute teadlikkuse kasvamine on heaks pinnaseks suurematele muutustele.

Raamat räägib lapseootusest ja imetamisperioodist ökoloogi silmade läbi. Sandra Steingraberi jaoks on bioloogia ja keskkond nii tööks kui ka südameasjaks. Kirjeldades seda, kuidas tänased sammud üha saastatumas ümbruses mõjutavad meie järglasi, on autor konkreetne ja pühendunud. Kogu raamatu vältel hargnevad justkui kaks lugu: lugu eostumisest ja lapse arengust tänases keskkonnas teaduse pilgu läbi ning personaalne lugu autori enda esimese lapse ootusest. Aususe huvides olgu öeldud, et tüüpilistele rasedusküsimustele leiab sealt vähe vastuseid, kuid kõik olulisemad tähised emakssaamise teel on minu jaoks mainitud. Kontekst on lihtsalt ehk veidi teine, tänu millele paljud “Mina olen ookeani” võib-olla natukene raskemat tüüpi lugemiseks peavad. Minule tuli seda raamatut lugedes kasuks põhilise meditsiiniterminoloogia tundmine, kuid ka sealjuures tuli kohati end läbi närida keerulistest kirjeldustest ning väljenditest. Ma olen selle raamatu vähemalt neli korda läbi lugenud ja pean tunnistama, et ikka on minu jaoks segaseid mürkide jms nimesid, mis kuidagi meelde ei taha jääda. Ma ei arvagi, et peaksid. Olulisem on mõte kõigi nende sõnade taga. Ma usun, et see muudabki teose nii armastusväärseks.

Kellele ma soovitaksin raamatut “Mina olen ookean”? Ma arvan, et järgnevatele inimestele võiks see huvi pakkuda:

* lapseootust planeerivatele ja rasedatele naistele

* imetavatele emadele

* ökosuhtumisega inimestele

* neile, kellele oluline meie planeedi ja järglaste saatus selles osas, mida ise mõjutada saame

* neile, kes armastavad populaarteaduslikku kirjandust

* kindlasti igaühele, kel tekkis huvi ja uudishimu minu eelnevat teksti lugedes.

DSC_0339

Lõpetuseks link Petrone Print OÜ kodulehele, kust leiab omakorda lühikese sisututvustuse ning katkendeid raamatust. Lehekülg pakub lisaks viiteid erinevatele meedialinkidele, kus teost on kajastatud, kuid ise ma nendega lähemalt tutvunud pole.

http://petroneprint.ee/raamatud/mina-olen-ookean/

Vaata ka: https://kailikirjutab.wordpress.com/2014/08/16/mina-olen-ookeankristlus-ehk-usust-ja-teadusest-minu-pilgu-labi/

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s